^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Która z kobiet nie zna diety kapuścianej, kopenhaskiej, Atkinsa, Kwaśniewskiego? Zapewne też niejeden pan próbował na własnym ciele diety Dukana. Czasem odchudzamy się całe życie, wiecznie będąc na jakiejś diecie, a to 1200 kcal, a to dieta truskawkowa, a to bananowa, a to cytrusowa…

dieta2

Często podejmujemy decyzję o odchudzaniu, kiedy wielkimi krokami zbliża się lato, czas wakacji, plażowania, kusych i zwiewnych sukienek. Marzy nam się piękne ciało, smukłe nogi, talia osy. Przeciętna kobieta googluje dietę z Internetu lub korzysta z tej, którą stosowała koleżanka albo udaje się do dietetyka, co jest najwłaściwszą decyzją. Dlaczego? Ponieważ nie ma jednej diety, która działałaby na wszystkich.
Diet mamy tyle, ile ludzi na świecie. Każdy z nas jest inny, ma inną przemianę materii, inny rytm dobowy, mniej lub bardziej stresującą pracę, stojącą lub siedzącą. Do tego dochodzą problemy ze zdrowiem, wpływ genetyki czy stylu życia. To, co służy w danym momencie jednej osobie może, a często na pewno, nie służy drugiej. Dlatego, jeśli ktoś jest vege, paleo czy też na diecie optymalnej i bardzo dobrze się czuje, a do tego ma świetne parametry krwi, zawsze będzie chwalił swój styl żywienia i przekonywał do niego innych.
Dlaczego koleżanka schudła, a ja nie? Przecież stosowałyśmy tę samą dietę. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele.

Somatotyp
Mamy różne typy sylwetki. Jedna osoba jest ektomorfikiem, druga mezomorfikiem lub endomorfikiem, a jeszcze inna prezentuje typ mieszany. Typ ektomorficzny cechuje szczupła sylwetka, wąskie ramiona, biodra, bardzo szybki metabolizm, niska zdolność nabierania tkanki tłuszczowej, ale i niestety też mięśniowej. Osoba o tym typie budowy będzie łatwo chudła, a trudniej tyła czy budowała mięśnie. Mezomorfik ma sylwetkę marzenie. Cechuje ją wąska talia, rozbudowane ramiona, szybki metabolizm, niski poziom otłuszczenia, duża zdolność budowania masy mięśniowej, dobre mechanizmy gospodarki cukrowej. Natomiast endomorfik ma masywną budowę, szeroką talię, rozbudowany kościec, wolny metabolizm i dużą zdolność do otłuszczania się. Ten typ łatwo tyje, a ciężko mu schudnąć. Rozpoznanie typu budowy pomaga w doborze dietoterapii, pozwala na zbilansowanie odpowiednich składników odżywczych, by osiągnąć wymarzony cel.

startPoprzedni artykuł12Następny artykułkoniec

Login

 Copyright © 2019 Antidotum  Rights Reserved.